Turizm

Yazdır
Kategori: Bulgurlu Hakkında
Yayınlanma: Cuma, 05 Ekim 2012 Mustafa GÜRBÜZ tarafından yazıldı.

.

TURİZM 
 
Bulgurlunun tarihinin çok eskilere dayanması münasebetiyle köyde birçok tarihi eser ve tarihi kalıntı mevcuttur . Bunların birçoğu 1925 nüfus mübadelesiyle buradan ayrılan Rumlara aittir . Sözü edilen millite ait yerleşim yerlerinin başlıcaları Kümbet , Kölederesi , Öz ve Maabkuyusudur .

Bölgeye adını Kümbet adlı yapıt Bulgurlunun ..2..km. güneyinde yer alıp köyün en önemli tarihi eseridir. Selçuklu ve Osmanlılar zamanında kümbetlerin mezar olarak kullanıldığı düşünülürse burada önemli bir şahsın mezarı bulunmaktadır. Bu eser 3 m. Yüksekliğiinde olup dikdörtgen şeklindeki taşlardan yapılmıştır . Binaya kuzeyden bir kapı ile girilmektedir . Maalesef define avcıları tarafından bu yapıtın içi oyulmuş , duvarları ise köylüler tarafından inşaatlarda kullanılmak üzere yıkılmıştır . Bugün sadece duvarların bir kısmı ayakta kalmayı başarmıştır .

Bulgurluda kaya oyma sanatının birçok örnekleri bulunmaktadır . Bunlardan en önemlisi köyün .7.. km.güneyinde yer alan Öz bölgesindekiMerdüven Kayadır . Bu anıt yaklaşık olarak 6 m. yüksekliğindedir . Kayanın batı bölgesindeki kapıdan ... adet merdüvenle kayanın tepe noktasına çıkılır . Merdüvenler kayanın orta noktasıntadır . Niçin yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte Rumlar tarafından gözetleme kulesi olarak yapıldığı tahmin edilmektedir .


Bir başka kaya oyması köyün güneydoğu kısmında yer alan En bölgesindedir .
Bölgeye adını veren kayalık kayaların oda şeklinde oyulmasıyla meydana gelmiştir . En kelimesi ;in kelimesinin halk arasında kolay söylenir biçimidir .İn kelimesinin sığınılan yer anlamına geldiğine göre burası eskiden ev olarak kullanılmıştır .

Ayrıca köyün doğu kısmında Yuvalıkaya bölgesinde kayaların yuva şeklinde oyulmasıyla oluşturulmuş kayalar vardır . Sözü edilen kayaların kim tarafından yapıldığı belli değildir fakat Rumlar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir . 
 
 

Get a better hosting deal with a hostgator coupon or play poker on party poker
Copyright 2011 BulgurluKöyü - Turizm. BULGURLU KÖYÜ
Joomla Templates by Wordpress themes free