Millî Mücadele

Yazdır
Kategori: Kültürümüz
Yayınlanma: Cuma, 05 Ekim 2012 Mustafa GÜRBÜZ tarafından yazıldı.

MİLLİ MÜCADELEDE BULGURLUNUN YERİ

Milli mücadelenin kazanılmasında ve vatanımızın savunulmasında üzerine düşen görevi Bulgurlu Köyü layıkıyla yapmıştır . Bu uğurda birçok şehit ve gazi vermiştir . 93 harbi diye bilinen Osmanlı Rus savaşında birçok insanımız şehitlik mertebesine erişmiştir . Bulgurlunun vatan savunmasına en önemli katkısı 1. dünya savaşında olmuştur . Özellikle kafkas ve yemen cephesinde 90 genç insanımız şehit olmuştur . Anlatılan rivayetlere göre ekinler biçilirken 93 genç tırpanı bırakarak vatanı için savaşmak üzere Yamaçtan uğurlanmıştır . Bu insanlardan sadece 3 kişi gazi olarak dönebilmiş , 90 kişi ise şehit olmuştur . Birinci dünya savaşında gazi olarak dönen üç kişi Şekir Çavuş , Sülmangilin Mahmut ve Hurşit Çavuştur . Şekir Şahingöz ve Hurşit Yazgan bu savaşlarda çavuş rütbesiyle savaşmışlardır. Arap Hüseyin (Koçak) ise birinci dünya savaşının cephelerinden biri olan Yemen Cephesinde savaşmış , savaştan sonra uzun süre Yemende kalmıştır . Bu yüzden kendisine Arap lakabı verilmiştir . 1915 yılında cereyan eden 1. dünya savaşında Hakkı Yüzbaşıoğlu şehit olmuştur.

Bunlardan başka 1950 yılında cereyan eden Kore Savaşında Balcıoğlugilin Mustafa , Ali Efendi ve Cılızın Ali olmak üzere üç kişi gazilik mertebesine ulaşmışlardır . Bu şahısların bazıları bizzat savaşa katılmışlar , bazıları da bizzat aktif olarak savaşmışlardır . Kore savaşında şehidimiz bulunmamaktadır .


Atatürk zamanında , Tuncelinin Dersim Kazasında başlayan ve ;Kürt İctiması diye anılan savaşta Kolağası , Veysel Kaya ve Mıstıkkalin Hasan (Baytok) önemli görevler almışlardır.

Bunların dışında Akdağlara sığınan ve halkın canına , namusuna , malına kasdeden çetelerin yakalanmasında ve Atatürke karşı başlatılan isyanların bastırılmasında Hasan Efendi &Önal) ve Yozgat;ı temsilen Sivas Kongresine katılan Akdağmadenili milletvekili Bahri Beyin işbirliğinin önemli katkısı olmuştur .

 

Get a better hosting deal with a hostgator coupon or play poker on party poker
Copyright 2011 BulgurluKöyü - Millî Mücadele. BULGURLU KÖYÜ
Joomla Templates by Wordpress themes free