Hizmet Binaları

Yazdır
Kategori: Bulgurlu Hakkında
Yayınlanma: Cuma, 05 Ekim 2012 Mustafa GÜRBÜZ tarafından yazıldı.

BULGURLU KURAN KURSU

                       

BULGURLU MERKEZ CAMİİ

ESKİ CAMİ : Yapılan araştırmalar ve yıkım sırasında ortaya çıkan taşın üzerindeki tarihe bakılırsa bu caminin 310 yıllık geçmişi vardır . Yani tahminen 1600lü yılların sonlarında yapılmıştır . Eski köy merkezi Hamamyerinde olmasına rağmen suya yakın olduğu için cami buraya yapılmıştır . Caminin mimarı hakkında bilgi mevcut değildir . Tek katlı ve ahşap taş karışımından yapılmıştır . Minarenin girişindeki hicri 1317 tarihine bakılırsa minare 1897 yılında sonradan yapılmıştır . 1892 yılıında Hacı Halil Efendi’nin öldüğüne göre minare bu zatın oğullarından Fadim Hoca ve Hasan Efendi zamanında yaptırılmıştır . Rivayetlere göre minare yapımında çalışan Rum usta minareden düşmüş ve sadece burnu kanamıştır . Fadim Hoca tarafından cami etrafına medreseler yaptırılmıştır fakat asıl medreseler camiden Cinlikayaya kadar uzanan yokuş üzerinde caminin ilk yapıldığında yaptırılmıştır . Bu cami 1946 yılında restore edilmiştir . Halk arasında bu caminin kutsiyetine inanılarık değişik rivayetler anlatılmaktadır . Buna göre camideki eşyaları çalmak isteyen hırsızların başına değişik musibetler gelmiştir . Bu cami köyümüzün tarihinin en önemli yaşayan kanıtıydı . Maalesef yeni cami yapılırken yıkılmış ve çok değerli taşlar , ağaçlar ve telef olmuştur . Gönül isterdi ki bu cami yıkılmasın ve müze olarak korunsun . Böylece camiyle birlikte tarihimiz de ayakta kalsın .

MERKEZ CAMİİ : Muhtar Hacı Hüsnü Gündüz döneminde 1990 yılında eski cami yıkılarak kuzeyine yapılmıştır . Mimarı Hurşit Eser;dir . Toplam 1500 m. alan üzerine kurulmuştur . İç alanı 200 m.dir . İki katlı olup 300 kişi kapasitelidir . Alt katta bayanlar bölümü , tuvaletler ve gasilhane mevcuttur .

 

BULGURLU KÖYÜ YENİ CAMİİ : Muhtar Hacı Hüsnü Gündüz döneminde merkez caminin uzak olması ve bu durumdan kaynaklanan yaşlıların mağduriyetini gidermek amacıyla yeri Hayri Doğansoy taragfından bağışlanan arazi üzerine Köy Hizmetleri tarafından 1992 tarihinde yapılmıştır . Caminin mimarı Ömer Bağcıdır . Toplan alan 200 m. olup iç alanı 104 m.dir. Toplam 200 kişi kapasitelidir . Aynı muhtar döneminde caminin bahçe duvarı ve toplantı yeri yapılmıştır . Caminin arka kısmı PTT santrali olarak kullanılmaktadır .

1999 yılında Muhtar Şahin Kaya döneminde caminin minaresi yapılmıştır .Minare toplam .25..m. uzunluğundadır . Yapımında tamamen beton kullanılmıştır . Mimarı Trabzonlu .....ustadır

 

BULGURLU YENİ CAMİ

 

KÖY KONAĞI VE DÜĞÜN SALONU

 

HASTAHANE

 

SAĞLIK EVİ

BULGURLU KÖYÜ İLKÖĞRETİM OKULU :


1970 yılında , köyün kuzey batısına 1,5 dönüm arazi üzerine 4 sınıf ve 1 müdür odası olmak üzere ahşap olarak yapılmıştır . Okulun yeri 300 m.dir .

1985 yılında ,Muhtar H.Hüsnü Gündüz zamanında planda değişiklik yapmadan çatı kısmı yenilenerek betondan yapılmıştır . Aynı muhtar döneminde okul lojmanı ve okul tuvaletleri yapılmıştır . 1985 yılında bu tuvaletler kanalizasyona bağlanmıştır . Yine aynı muhtar döneminde 1989 yılında okul ihata duvarı (bahçe duvarı) çekilmiştir .


İlköğretim okullarında zorunlu eğitimin 8 yıla çıkmasıyla birlikte birkaç yıl Yeniyapan Köyüne taşınan öğrencileri bu zahmetten kurtarmak için yeni bir okul ihtiyacı doğdu . Bu amaçla Muhtar Şahin Kaya döneminde devlet köylü işbirliğiyle köyün kuzeyine , çay yolu üzerine (depo alanı) 2 katlı , 8 derslikli yeni bina yapıldı . Okulun toplam arsası 2000 m.dir . Bina ise 220 m.lik bir alan kaplamaktadır . Okulda karma eğitim yapılmaktadır . Şuan itibariyle okulda ....... öğren eğitim öğretim görmektedir . Çevre köylerden .. . öğrenci taşınarak okulumuzda eğitilmektedir . Okulda .....sınıf ve ...bıranş öğretmeni vardır .

Get a better hosting deal with a hostgator coupon or play poker on party poker
Copyright 2011 BulgurluKöyü - Hizmet Binaları. BULGURLU KÖYÜ
Joomla Templates by Wordpress themes free