Eğlence Kültürü

Yazdır
Kategori: Kültürümüz
Yayınlanma: Cuma, 05 Ekim 2012 Mustafa GÜRBÜZ tarafından yazıldı.

BULGURLUDA EĞLENCE DÜNYASI

ÇİĞDEM GEZME

:Köy çocukları çiğdemlerin çıkmasıyla birlikte dağlardan topladıkları çiğdemleri guruplar halinde ev ev gezerek dağıtırlar ve karşılığında bulgur , yağ gibi ürünler alırlar , bu ürünleri satarak kendilerine harçlık çıkarırlar. Çocuk gezerken şu maniyi söylerler :

Çiğdem , çiğdem çiçecik
Ebem oğlu bitecik
Yağ verenin oğlu oğlu olsun
Bulgur verenin kızı olsun


CURRUH ( ARAGETTİ ) :
Harman ortasına bir taş konur . Eşleşilerek iki ayrı gurup oluşturulur . Guruplardan biri yapılan kurra sonucuna göre kaçar , diğeri kovalar . Kaçanların asıl amacı vurulmadan ayağı taşa vurmak ve curruh diye bağırmaktır . Kaçanlar , kovalayan guruptan iki kişinin arasından geçerse dışta kalan eş oyun dışı kalır . Kaçanlardan son kişi vurulana kadar kovalama işlemi devam eder . Kaçanlar vurulursa kaçma sırası yer değiştirir. Curruhlayan takım tekrar kaçma hakkına sahiptir .

 

ÖMECİ :
 
  Güz gelince bulgur çektirmek isteyen şahıslar köyün gençlerini toplayarak   akşamdan sabaha kadar bulgur çekerlerdi . Yapılan bu işleme ömeci denir.   Bulgur , üstteki taşın ortası delik olan yuvarlak iki taşın elle   döndürülmesiyle üğütülürdü. Kızlar ve erkekler ayrı ayrı guruplar halinde   eğlenerek bu işlemi yaparlardı . Bulguru delik taşın ortasına koyan kişi   devamlı türkü söyler , dört kişi ise taşı dönderirdi . Bulgur çekimi   sırasında üç aşama vardır : Birincisi kabası , ikincisi ölüsü , üçüncüsü   ölünün ölüsü . Ölünün ölüsü çekilirken gençler hep birlikte halay çekerlerdi   . Sabaha karşı yemek yenilir ve dağılınırdı . Erkekler bu işlemden sonra   kütük sökmek için dağa giderlerdi .

AYICI GEZME :
  Zahmerinin yani şubat ayının başında çobanların katılımıyla yapılır . Köyün   gençleri de bu guruba eşlik ederler . Gurupta bir ayıcı , iki gelin , bulgur   toplayan , yağ toplayan ve kaval çalan vardır . Ayıcının üzerine post   giydirilir ve tongurdak takılır . Görevliler tarafından bulgur , yağ ve para   toplanır . Toplanılanlar çobanlar arasında paylaşılarak harçlık çıkarılır .   Köy odaları tek tek gezilir ve ayıcı odanın ortasına yatarak harçlık toplar .   Köyde davar sürüsünün kalmamasından dolayı bu gelenek 1980li yılların başında   ortadan kalkmıştır .

TÜTÜNCÜ :
 
 

Get a better hosting deal with a hostgator coupon or play poker on party poker
Copyright 2011 BulgurluKöyü - Eğlence Kültürü. BULGURLU KÖYÜ
Joomla Templates by Wordpress themes free