Dini Mimarlar

Yazdır
Kategori: Kültürümüz
Yayınlanma: Cuma, 05 Ekim 2012 Mustafa GÜRBÜZ tarafından yazıldı.

BULGURLUNUN DİNİ MİMARLARI

Bulgurlu Köyünün dini bakımdan gelişmesinde ve çevre köyler , hatta iller tarafından tanınmasında köyümüze Bağdat tarafından gelen Hacı Halil Efendi çocukları olan Hadim Hoca ile Hasan Efendinin büyük katkısı olmuştur . Hacı Halil Efendi , hocalığı ve alimliğinin büyüklüğü tartışılmaz bir insandır . Çocuklarından büyük oğlu Hadim Hoca ile Hasan Efendiyi aynı titizlikle yetiştirmiştir .

Rivayetlere göre eski caminin bitişiğinden Cinlikayaya kadar yokuş boyu eskiden medreseler vardır . Bu medreseler Hadim Hoca tarafından yaptırılmıştır . Buralarda her yıl 300 molla yetiştirilmiştir . Hadim Hoca, genellikle ev tarım işleriyle ilgilenmesine rağmen yaş deriyi yürütecek kadar dini bilgiye sahiptir .

Kabutun o günkü şöhretine kavuşmasında en büyük katkıyı Hasan Efendi yapmıştır . Kendisi Nakşibendi tarikatındandır ve çevre köylere , ilçelere , hatta Sivas, Çorum , Tokat gibi yerleşim yerlerinden gelenlere ders vermiştir . Böylece köyümüz geniş bir coğrafyada tanınan ve değer verilen bir köy olmuştur . Caminin havlusundaki mezarda bu üç şahsın mezarları bulunmaktadır .

Yukarıda zikrettiğimiz şahıslardan başka başka köydeki medresede yetişen ve kendilerine dini bakımdan saygı duyulan Mollalar vardır . Başlıca Mollalar şunlardır : Molla Derviş (Gökoğlangil) , Molla Mehmet (Parçigil) , Molla Ali , Molla Şevki , Molla Hüseyin .

 

Get a better hosting deal with a hostgator coupon or play poker on party poker
Copyright 2011 BulgurluKöyü - Dini Mimarlar. BULGURLU KÖYÜ
Joomla Templates by Wordpress themes free